Očima foundera

Jak vznikla Nelisa. Příběh žraloka, přerod delfína a zrození chobotnice

Taky se vám stává, že vás neustále pronásleduje nějaká myšlenka? Občas na chvíli zmizí a pak se vrátí a nedá vám spát? Taková, která vás donutí zkoušet věci znovu a znovu a stejně se nevzdat, i když věci nevyjdou?

Filip Mikschik 6. 9. 2021 · 3 minuty čtení
Sdílejte

Určitě jste už postřehli, že světlo světa spustila chobotnice Nelisa. Na její příběh se dnes podíváme.

. . .

Příběh první — příběh žraloka

Taky se vám stává, že vás neustále pronásleduje nějaká myšlenka? Občas na chvíli zmizí a pak se vrátí a nedá vám spát? Taková, která vás donutí zkoušet věci znovu a znovu a stejně se nevzdat, i když věci nevyjdou?

Přesně taková myšlenka, nebo chcete-li vize, je za vznikem Nelisy. Vize o světě, kde hledání práce je příjemná záležitost, kde vám parťák pomůže a poradí s vaším kariérním růstem a ve finále budou lidé dělat práci, která je bude bavit a naplňovat jejich potenciál.

Vy, co mě znáte déle, určitě řeknete, že taková vize vám zní povědomě. A budete mít pravdu, o její realizaci jsem se již pokoušel. A skončilo to fuckupem. Ale zatímco někoho by takový fuckup odradil cokoliv dalšího zkoušet, já jej beru jako školu. Školu, která mě naučila, co dělat a co naopak nedělat. Školu, díky které jsem byl schopný sepsat seznam chyb, které se nesmí znovu opakovat. A zvýšil tak svou šanci na úspěch.

A tak se stalo, že koncem roku 2019 se mi tak nějak náhodou začaly jako puzzle skládat dohromady střípky, které vedly opět ke vzniku něčeho většího. Jenže tou dobou jsem se trochu bál pustit do něčeho většího. Co když to nabourá to, jak funguje StartupJobs? Co když…? 

It’s hard
Hard, not to sit on your hands
Burrow your head in the sand
Hard, not to make other plans
And claim that you’ve done all you can
Yann Tiersen — Les Jours Tristes

. . .

Příběh druhý — přerod delfína

A pak přišlo jaro 2020. Ze světa, který jsme znali, se během pár dní stal pandemický sci-fi film. A nám ve StartupJobs spadl byznys o 75 %. Zjistil jsem, že není na co čekat. Že nám může byznys rozbít i něco nečekaného, nad čím nemáme vůbec žádnou kontrolu. Začal jsem ve spolupráci s kluky z Mitonu přemýšlet a propojovat myšlenky, co mi hlavou pluly už nějakou dobu.

Dal jsem dohromady koncept portálu, kde se vše netočí kolem firem a jejich inzerce, ale kolem kandidáta, který je středobodem všeho. Není to jen zájemce, co jednou za čas přijde poslat CV přes formulář, ale člověk, který může na jednom místě spravovat svou kariéru. Dlouhodobě. A s pomocnou podanou rukou.

Jako minimální produkt jsme se s týmem StartupJobs rozhodli vyzkoušet tu myšlenku s portálem BezPrace.cz — začali jsme propojovat dobrovolníky z řad HR, kteří pomáhali lidem, kteří kvůli pandemii přišli o práci. Lidé hledající práci, a častokrát i sami sebe, se tak stali tím středobodem. A fungovalo to výborně. Pomohli jsme tisíci lidem s jejich dalším kariérním rozvojem. A přišel čas rozvinout tuhle myšlenku dále.

It’s hard
Hard, to stand up for what’s right
And bring home the bacon each night
Hard, not to break down and cry
When every ideal that you tried
Has been wrong
But you must
Carry on
Yann Tiersen — Les Jours Tristes

. . .

Příběh třetí — zrození chobotnice

A tak vznikla chobotnice — Nelisa. Kariérní portál, kde se chceme stát kariérním parťákem pro každého. Kde sice začínáme jako pracovní portál, nebo, jak by mohli někteří namítnout, další pracovní portál, ale naše vize jde mnohem dál. A start ve formě pracovního portálu je tím nejjednodušším vstupem do světa. 

V Nelise využíváme maximum toho, co jsme se naučili během devíti let budování StartupJobs. Od produktu po výkonnostní marketing pro každou pozici. Naplno využíváme i zkušeností s tím, co se nepovedlo v mém fuckupu. A žádnou chybu neplánujeme zopakovat. 

Nelisa tak hned od začátku má svého vlastního šéfa — Honzu, který staví úplně samostatný a úžasný nový tým. Já s Mitonem jsme zajistili financování, které nám dává prostor rozvinout a ověřit celý koncept. A Nelisa nám tak během pár týdnů vyrostla tak, že jsme si museli najít nové kanceláře. A to se teprve rozplavává a spoustu lidí ještě hledáme.

Hromada práce je teprve před námi, ale já zcela věřím, že ji zvládneme. Že za pár let bude mít každý svůj ověřený profil na Nelise, který jej provede pracovní kariérou, ať už se bude chtít vydat kamkoliv…

It’s hard
But you know it’s worth the fight
Cause you know you’ve got the truth on your side
When the accusations fly
Hold tight
Don’t be afraid of what they’ll say
Who cares what cowards think? Anyway
They will understand some day
Some day
Yann Tiersen — Les Jours Tristes
Přihlaste se k odběru
Už vám nic nového neuteče díky mému e-mailovému občasníku.
Přečtěte si také...

Novoroční ohlédnutí: Exponenciální rok 2021

Kdybych měl vybrat jedno slovo, které by mělo vystihnout rok 2021 z mého pohledu, tak by to bylo exponenciální. Po všech směrech.

1. 1. 2022 · 2 minuty čtení

Ahoj Neliso

26. 2. 2021 · 1 minuta čtení

O startupech pro ČT24

5. 2. 2021 · 1 minuta čtení

Po Praze se prohání žraloci

3. 2. 2021 · 1 minuta čtení