V minulém článku jsem se věnoval tomu, jaké to je, když se vám virus snaží zabít firmu a jak to zvládáme. Zmínil jsem tam i opatření, která jsme udělali, abychom tu situaci ustáli. Jedno ze zásadních opatření, bylo snížení mezd našemu týmu. Jak jsme tuto nepříjemnou věc dělali a hlavně jak jsme vymysleli novou ekonomickou disciplínu, která má pomoci s návratem k normálu, bych rád popsal v tomto článku. Třeba někoho může inspirovat.
. . .
Jedeme z kopce
The best things in life are free
But you can give them to the birds and bees
I want money
That’s what I want
The Flying Lizards — Money
Celofiremní online meeting čtvrtek 26. 3. 16:00 a mě čeká jeden z nejtěžších videohovorů, co jsem zažil. Na jeho konci chci požádat každého člena týmu, aby šel s penězi dolů. Jsem nervózní jako nikdy, a to jsem svůj proslov už dva dny trénoval a budu ho odříkávat v dětském pokojíčku jen tichému monitoru počítače. Protože vše je online a já na svůj monolog nemám za celou dobu žádný feedback. Uvádím to slovy — pojďme ta opatření teď radši trochu přehnat a pak se jim společně zasmějeme, než naopak.
Říkám: V tuto chvíli nechci dělat nějaká nevratná opatření a nadhazuji jednu jednoduchou věc — myslím, že jsme trochu dál, než firmy, co plošně nařídí snížení platu nebo začnou zběsile propouštět — my se o tom můžeme v klidu bavit jako tým. Zkuste si každý spočítat, o kolik byste mohli jít dolů se svoji odměnou. Až od příštího měsíce, zpětně to není fér, zpětně jsem stáhnul jen svoji odměnu. Chci abyste byli v pohodě, netrpěli hladem a měli v pohodě na nájem. V klidu si vše spočítejte a v pondělí si to individuálně řekneme. V pondělí každého zvlášť ujistím, že nic je taky v pohodě, že to chápu — proto se o tom bavíme individuálně. Pokud je někomu nepříjemné řešit něco takového přes videohovor, klidně jen napište na Slacku, to je taky OK. Počítám s tím dočasně, ale nevím, kdy tomu “dočasně” bude konec. Chci našemu StartupJobs týmu co nejvíc prodloužit runway existence. Co nejdál to půjde. Příští týden si řekneme, kolik času nám to dalo.
Po chvilce ticha a pár dotazech na aktuální situaci se rozbíhá běžná vtipná a uvolněná diskuze. Tým je v pohodě, nikdo nepanikaří. Čekám na čísla.
Při pondělním maratonu videohovorů s jednotlivými členy týmu je jedno jasné. Všichni aktuální situaci rozumí a snaží se dělat maximum, abychom to ustáli. A častokrát nabízejí mnohem větší finanční ústupek, než bych si uměl představit. V té chvíli už vím, že jsme získali více, než kdybych plošně nařídil nějaké procento. Protože nařídit procento, ke kterému jsme reálně dospěli, bych si nikdy netroufl. A jsem za to týmu neuvěřitelně vděčný. Tým firmu podržel. Každý kolik mohl. Díky!
Runway prodloužena. Jedeme dál.
. . .
Zisk?
Na konci dalšího měsíce, když jsem poskládal všechny náklady, nastala v podnikání velmi neobvyklá situace. Náklady byly nižší, než se očekávalo a příjmy byly naopak vyšší. Ve finále jsme se tak dostali i do zisku. Jenže co to je za zisk, když je vykoupen škrtáním na penězích lidí, kteří za tím výsledkem stojí? Spousta manažerů by byla za podobný výsledek pochválena, možná by z toho zisku dostala i odměnu. Ale mně to smysl nedávalo. Jen jsem nevěděl, jak to uchopit dál. Nechal jsem si to pár dní uležet v hlavě… a pak mě to napadlo. Budeme ve StartupJobs cílovat ztrátu!
. . .
Ztráta!
Určitě znáte pojem cílování inflace. Prostě centrální banka řekne, že inflace bude 2 % a když všichni očekávají, že bude 2 %, tak pravděpodobně ty 2 % vážně bude. Dobře, tohle je inflační očekávání, ale rozumíme si, že ano? A my půjdeme do ztráty. Cíleně. A víme jaká bude. Aktuálně bude 100.000 CZK. Minimálně na květen a červen. A budeme ji využívat k co nejrychlejšímu návratu k normálu.
Jak to funguje? Řekl jsem si, a nechal jsem si posvětit od investorů, že vzhledem k tomu, že jsme dlouhodobě zisková společnost, můžeme si dovolit jít na chvíli do rozumné ztráty, pokud to bude dávat smysl. Tu rozumnost jsem si nastavil právě na sto tisíc pro další dva měsíce. A cokoliv vyděláme nad to, to budeme rozpouštět mezi tým a uvolňovat ta individuální opatření.
Po konci každého měsíce tak počkáme, až se sejdou všechny náklady. Zjistíme výsledek z úsporných opatření — pro příklad třeba zisk 20 tisíc. K nim přičteme cílovanou ztrátu 100 tisíc a najednou je tu rozpočet na rozvolnění 120 tisíc. Ty pak individuálně rozdělíme mezi tým, podle toho, kdo jak šel dolů. Pokud naopak bude tento rozpočet větší, než celkové škrty týmu, tak se vrací odměna také mně a následně firma zase začíná generovat zisk.
Jaké to má výhody? Jsme o dost flexibilnější — může se stát, že další měsíc bude lepší než předchozí, a to se zatím děje. Tak se můžeme rychleji vrátit k normální úrovni odměn. Ale může se stát i opak, a za takové situace se těžko rozhoduje dopředu, že slíbím lidem třeba 20 % navíc další měsíc, když to pak nemusím být schopný dodržet. A já mám takhle stále k dispozici možnost jít dolů na to minimum a vím, s čím v nejhorším počítat.
A co je nevýhoda? Ztráta. Bez pochyby. Tu nemá rád nikdo. Ale dívám se na ni jako na investici. Investici do toho nejcennějšího, co v technologické firmě, jako je StartupJobs, máte — schopné lidi. A jsem moc rád, že si takovou investici dovolit v tuhle chvíli můžeme. Určitě takhle nemůžeme fungovat dlouhodobě, ale postupně můžeme cílit ztrátu na 50 tisíc a pak na nulu. A zbytek stále vracet týmu. A to mi dává smysl.
. . .
Na cestě k normálu
Je začátek května a máme za sebou první cílovanou ztrátu. A jsem moc příjemně překvapený, že to funguje. Vznikl nám rozpočet na rozvolnění a vracíme se tak pomalu k normálu. Příjemně mě také překvapilo, že někteří členové týmu řekli, že jsou finančně v pohodě a ať ty peníze navíc dám radši ostatním v týmu, co je potřebují víc. To si opravdu zaslouží respekt a je to prostě ten StartupJobs tým, na který jsem hrdý.
Tento systém rozvolňování jsem nenabídl jen zaměstnancům, ale i partnerům, se kterými spolupracujeme a kteří nám také v aktuální situaci pomohli se snížením nákladů. A tam byl ten přístup také hrozně super. Třeba Honza Husták z našeho PR HustáKomunikejšn mi na nabídku zapojení do rozvolňování napsal “Diky moc, vazim si toho. Prosim, nasi cast rozdel mezi zamestnance. Oni, uprimne, ty penize potrebuji vic.”
A tohle jsou přesně ty věci, které mě naplňují optimismem do budoucna.
I když máme zatím k normálu ještě kus cesty.
Rád mlčím a doma trčím
ale v práci mi to myslí.
Rány hojím, a proto za to stojím
a vám všem se to líbí.
MIDI LIDI — Rád vařim